Haber

Bakan Özer: Meslek liseleri üretim ve ihracat okullarına dönüştü

BURSA (İGFA) –Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bursa İnegöl’de düzenlenen MÜSİAD Genel Kurul toplantısına katıldı.

Bakan Özer, toplantıda yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin geldiği noktayı görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, mesleki eğitim süreçlerini en iyi iş dünyasının bildiğini kaydetti.

Bakan Özer, meslek liselerinin artık üreten, Ar-Ge çalışmaları yapan ve yurt dışına ihracat yapan okullara dönüştüğünün altını çizerek; 2012 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda çok önemli bir değişikliğe gittiklerini hatırlattı.

“İşverenler ve çalışanlar için çok cazip bir mekanizma ürettik” diyen Bakan Özer, “Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok kritik olan çırak ve kalfa ihtiyacını karşılamak için… Bu değişikliği yapmadan önce sayı Türkiye’de çırak kalfa sayısı 159 bin oldu. Gaye Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki eğitimi güçlendirerek, iş piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağını hızla yetiştirmek için sizlerle iş birliği yapacağız” dedi.

MÜSİAD Başkanı ile yaptığı görüşme doğrultusunda şubat ayında MÜSİAD şube başkanları ile toplantı düzenleneceğini kaydeden Özer, her MÜSİAD başkanının bir meslek lisesine patron olarak atanacağını belirterek, “Bu nedenle biz 81 meslek lisesini 81 MÜSİAD liderine devredeceğiz.Böylece mesleki eğitimde en değerli paydaşımız olan MÜSİAD ile iş birliği yapacağız.Mesleki eğitim alanında çok değerli bir iş birliğine başlamış olacağız. Bu yoldaşlıklar için çok teşekkür ediyorum” dedi.

haberkozluk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu