Haber

ABD: Afganistan’dan tahliye edilen Afganları ABD’ye yerleştirme çabaları devam edecek

YENİ ABD, Afganistan’da iş birliği yaptığı Afganların iskanına ilişkin çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Afganistan’da ABD ile birlikte çalışan binlerce Afgan’ı ağırlayan Müttefiklere Hoş Geldiniz Operasyonuna (OAW) katkılarını onurlandırmak için dün gaziler, gönüllüler ve Afganlarla bir araya geldi.

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Majorkas, Gaziler İşleri Bakanı Denis McDonough, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakan Yardımcısı Andrea Palm tarafından düzenlenen etkinliğe Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jon Finer, İç Güvenlik Danışmanı Liz Sherwood-Randall ve Ulusal Güvenlik Konseyi katıldı. ve Amerika Birleşik Devletleri. Joe Biden yönetiminin Afgan müttefiklerine dayanağına katkıda bulunan federal kurumları temsil eden eski Kabil Büyükelçisi, şu anki Yönetim ve Kaynaklardan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı John Bass da katıldı.

Sullivan, Afganistan’dan gelenlere yardım eden gönüllülere teşekkür etti ve Biden yönetiminin önümüzdeki yıllarda da Afgan müttefiklerinin ülkeye yeniden yerleştirilmesi için çalışmaya devam edeceği sözünü teyit etti.

ABD’nin Afganistan’da 7 Ekim 2001’de başlayan varlığı, 20 yıl sonra 31 Ağustos 2021’de birliklerinin Afganistan’dan çekilmesiyle sona erdi.

29 Ağustos 2021’de Biden, İç Güvenlik Bakanlığı’na, son 21 yıldır Afganistan’da kendileriyle birlikte çalışan Afganların yeniden yerleştirilmesini koordine etmesi talimatını verdi. Öte yandan, yabancı güçler kendilerine çalışan binlerce Afgan’ı Afganistan’dan çıkarken ülkelerine götürse de, geride kalan binlerce kişinin ülkeyi terk etme arzusu da basına yansıdı.

Son olarak, Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri için çalışan bir istihbarat subayı olan Abdul Wasi Safi, Taliban’ın ABD ile işbirliği yaptığından korkarak Afganistan’dan kaçmaya ve ABD’ye göç etmeye çalıştı. Meksika sınırında gözaltına alınan ve ABD’ye sığınma talebinde bulunan Safi, 2023 Ocak ayında serbest bırakıldı ve ABD vatandaşı olan kardeşiyle birlikte bu ülkede yaşamaya başladı.

bagcilarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu